Torrenty Top 10 Reloaded

Wpis

piątek, 02 lipca 2010

Torrenty Top 10 (31.08 - 06.09.2009) - najczęściej ściągane filmy w sieci

Torrenty Top 10 to lista najczęściej ściąganych filmów przez sieć BitTorrent od 31 sierpnia do 6 września 2009 roku. W tym tygodniu na pierwsze miejsce brawurowo wskoczył film science-fiction pt. Dystrykt 9, który naszych kinach pojawi się dopiero w październiku. Na drugie miejsce spadł kontrowersyjny Bruno, lider z poprzedniego tygodnia, a pierwszą trójkę zamyka kolejna nowość - animacja Potwory kontra Obcy, którą znamy już naszych kin.
Od Torrenty Top 10

 

W zestawieniu wciąż dominują komedie i to wyraźnie. W tym tygodniu w zestawieniu Torrenty Top 10 pojawiło się aż 6 komedii (Bruno, Potwory i obcy, Kac Vegas, Next Day Air, 17 again i The Boat that rocked). Cztery z filmów pojawiających się w zestawieniu to nowości.

 

Pozycja Ub. tydz. Tytuł Ocena na RT

1 (N) District 9 (R5) 90 %

2 (1) Bruno (R5) 68 %

3 (N) Monsters vs Aliens 72 %

4 (4) State of Play 84 %

5 (5) The Hangover (DDC) 78 %

6 (2) Inglourious Basterds (TS) 88 %

7 (N) Next Day Air 20 %

8 (N) Halo Wars -

9 (8) 17 Again 58 %

10 (7) The Boat That Rocked -

 

*Dane pochodzą z serwisu TorrentFreak. Domyślnie wszystkie pozycje to DVDripy - jeżeli jest inaczej, jest to zaznaczone w tabelce (DVDscr, R5, TS, Cam). Literka N oznacza nowość, a P - powrót. Skrót RT oznacza Rotten Tomatoes - serwis agregujący recenzje filmowe.

 

Od Torrenty Top 10

 

Komentarz

 

Na pierwszym miejscu zestawienia Torrenty Top 10 pojawił się Dystrykt 9, który w naszych kinach będzie miał premierę 9 października to zaskoczenie. Film SF - amerykańska koprodukcja amerykańsko - nowozelandzka z udziałem RPA - od razu wskoczył na pierwsze miejsce. Trzeba przyznać, ze fabuła tego filmu jest interesująca, a pomysł dość oryginalny (kosmici przylatują na Ziemię, ale zamiast dokonać inwazji zostają zamknięci przez ludzi w specjalnym obozie). Może dlatego wzbudził on takie zainteresowanie wśród użytkowników torrentów? Tylko o jedno miejsce spadł Bruno, który w naszych kinach mogliśmy obejrzeć już w lipcu. Również film animowany Potwory kontra Obcy jest nam dobrze znany, gdyż ten obraz w polskich kinach zagościł już w maju - w USA animacja zarobiła już prawie 200 milionów dolarów.

Od Torrenty Top 10

Jakie nowości?

 

W najnowszym zestawieniu Torrenty Top 10 pojawiło się 4 nowości. Są to wspomniany film SF Dystrykt 9, animowany film Potwory kontra Obcy, komedia Next Day Air oraz Halo Wars, składający się z przerywników filmowych ze znanej serii gier Halo.

 

Kto trzyma się mocno?

 

Największym twardzielem w zestawieniu jest wciąż Kac Vegas. Zwariowana amerykańska komedia o wyprawie do Las Vegas obroniła piątą pozycję z poprzedniego tygodnia w Torrenty Top 10. Dobre recenzje (78 proc. na RT) i oraz sukces frekwencyjny w amerykańskich kinach (aż 270 milionów USD!) zrobiły swoje. Drugim twardzielem jest Stan gry z Russelem Crowe (w tym obrazie gra z długimi włosami, gdyż przygotowywał się do roli Robin Hooda w nowym filmie Ridleya Scotta - trochę to jednak zabawnie wygląda, biorąc pod uwagę postać, którą odgrywa w thrillerze politycznym Stan gry). Thriller Kevina Macdonalda, który miał premierę w polskich kinach w maju tego roku również obronił swoje czwarte miejsce sprzed tygodnia i nie wygląda na to, żeby za tydzień miał odpuścić.

 

Zaskoczenie tygodnia?

 

Zaskoczeniem tygodnia jest pierwsze miejsce dla Dystryktu 9. To pierwszy od dawna film SF, który trafia na czołowe miejsce listy Torrenty Top 10. W dodatku nie jest to typowy blockbuster hollywoodzki. Zaskakująco wysokie oceny recenzentów (aż 90 proc. pozytywnych recenzji na RT) i już ponad 130 milionów USD w amerykańskich kinach dla filmu bez znanych nazwisk i faktycznie będącego spoza USA (był kręcony w RPA, reżyser tez RPA, w produkcji brała też udział Nowa Zelandia) to jednak fenomen. Poza tym większych zaskoczeń na liście nie ma. Może tylko to, że Stan gry w Torrenty Top 10 trzyma się mocno, a w kinach nie zrobił furory.

 

Rozczarowanie tygodnia

 

Wielkiego rozczarowania nie ma, ale za małe rozczarowanie można uznać wynik Inglourious Basterds kultowego reżysera Quentina Tarantino. Po wysokim debiucie w poprzednim tygodniu (drugie miejsce) film wojenny spadł na 6 pozycję. Film Quentina Tarantino właśnie wchodzi do polskich kin (11 września) i będziemy mogli sami się przekonać, czy tym razem Quentin powrócił z pola bitwy z tarczą czy na tarczy. Grindhouse: Death Proof, poprzednie niezbyt udane dzieło reżysera kultowego Pulp Fiction, nie rokuje dobrze, bo Quentin od lat obniża loty. Najnowszy projekt też był ryzykowny. Film Bękarty wojny zdobył miano filmu kontrowersyjnego jeszcze zanim powstał. Pomimo tego przewrotny film wojenny Tarantino zbiera jednak wysokie noty od recenzentów (aż 88 proc. na RT), a w amerykańskich kinach zarobił już ponad 100 milionów USD. Niedługo sami będziecie mogli przekonać się o tym, czy Quentinowi udał się powrót do formy.

 

Od Torrenty Top 10

 

Kto spadnie?

 

Kogo zabraknie w następnym tygodniu w zestawieniu Torrenty Top 10? Na pewno spadną dwie komedie Next Day Air (który zbiera miażdżące recenzje - na RT tylko 20 proc.) i zajmujący 10 pozycję The Boat that Rocked. Możliwe, że pożegnamy się też z kolejną średniacką komedią młodzieżową 17 again, która do polskich kin weszła już w maju.

 

Mariusz Koryszewski 2009-09-09


http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,93066,7016906,Torrenty_Top_10__Najczesciej_sciagane_filmy_w_sieci.html

Mariusz "Top 10" Koryszewski

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
fidelio1980
Czas publikacji:
piątek, 02 lipca 2010 04:30

Polecane wpisy